Web Uygulaması
( Web Application ) Nedir?

İngilizcede Web aplication olarak bilinen türkçede web uygulaması, internet ağı ile ulaşılan programlara (yazılımlara) genel olarak verilen isimdir. Geleneksel programlara göre daha pratik ve kullanışlı olan web uygulamaları günümüzde yaygın şekilde kullanılmaktadır.

Web tabanlı Uygulamanın Avantajları

Web uygulaması sayesinde dünyanın neresinde olursanız olun internet vasıtası ile müşterilerinize ulaşabilirsiniz. Web uygulama performans konusunda esneklik sağlar. Web uygulamaları herhangi bir program kurma ve yükleme işlemi yapmadan kullanılabilmektedir. Hangi tarayıcı olursa olsun çalışır. Web uygulaması ile birden fazla kullanıcı sunucudaki sitemi özel yetkilendirme ile uzaktan kullanabilirler. Program indirmeye ya da bir yükleme yapmaya gerek olmayan web uygulamaları güncelleme de gerektirmez. Sunucunun olduğu bilgisayar da güncelleme yapıldığında uygulama kullanan tüm bilgisayarlar güncellenmiş olur. Böylece ikinci bir işleme gerek kalmadan sunucunun yapacağı güncelleme ile tüm erişen kullanıcılar güncel kullanıma ulaşırlar.

Web Tabanlı Uygulama Seçme Nedenleri

Neden web tabanlı uygulama kullanıldığına değinmek gerekirse en basit olarak evinde özel el işi ürünler hazırlayıp bunu kendi internet sitesi ile pazarlayabiliyor. Yaklaşık 10 yıl gibi bir süre önce kullanılmaya başlanan web tabanlı uygulamalar önceler farklı fikirler ve yeni alternatifler olarak kullanılırken günümüzde bu uygulamalar vazgeçilmez kullanımlara dönüştü. Web uygulama ile mümkün olan bu sistem açılacak internet sitesi ile kolayca geniş kitlelere ulaşma imkânına dönüşüyor.

Büyük çaplı e-ticaret siteler web uygulamaları ile merkezde yönetim ve denetim sistemlerine hakim olarak kolayca işlemleri sağlayabiliyorlar. Web uygulamaları daha geniş çaplı olarak da kullanım sağlıyor. Kararlar, bilgilendirmeler ve her türlü işlem merkezden kolayca yapılabiliyor. Bunun için web uygulamaları internet tabanlı erişim ile işlevsel çözümler oluşturuyor.

Bu uygulamaları kullanmak için ekstra bir CD ya da USB kullanımı ya da program yüklemesi gerekmez. Bunun için sadece kullanıcı tarayıcısını açar ve web adresi üzerinden istediği işlemleri yaparak hizmetlere ulaşabilir. Bu imkanlarla web tabanlı uygulamalar kullanıcılara birçok şekilde pratiklik sağlıyor. Bu durumu teknik açıdan ele aldığımızda işletim sisteminden bağımsız olarak çalışan web tabanlı uygulamalar site yönetimi için büyük avantaj sağlar. Kullanıcılara ayrı ayrı işletim sistemlerine göre ulaşmak yerine tüm kullanıcı grubuna tek komut ile ulaşma imkanı sağlayan web tabanlı uygulamalar sayesinde bilgisayarında herhangi bir tarayıcı olan kullanıcı web adresinize kolayca ulaşarak adresinizden alışveriş yapabilir, açıklamaları okuyabilir ya da web adresiniz hangi alanda hizmet veriyorsa o hizmetler kullanıcıya ulaştırılabilir.

Web tabanlı uygulamanın en önemli avantajlarından biri de sistem çökme gibi durumlardır. Web tabanlı uygulamalarla bu durumları dert etmenize gerek kalmaz. Gerektiği takdirde hemen farklı bir cihaza geçerek işlemlerinize devam edebilirsiniz. Yazılım için herhangi bir yükseltme ve yama işlemi gerekmez. Bu gibi durumlar gerekirse sunucu yazılımı sağlayıcı firma tarafından takip edilerek belirli aralıklarla bu işlemler sağlanacaktır.

Mobil Uygulamalarla Entegrasyon

Günümüzde giderek yaygınlaşan mobil uygulamalar ile telefonlara da kurulabilen browserler ile web tabanlı uygulamalara erişim daha da yaygınlaşmıştır. Her an ve her yerden ulaşılabilen web tabanlı uygulamalarla çok cüzi miktarda ücret ile web sitenizi yönetebilir gerekli işlemleri yapabilirsiniz. Nerde olduğunuzun bir önemi de yok. İş yerinde, arabada evde, her yerde. Sadece internet bağlantınızın olması yeterlidir.

Web tabanlı uygulamalar sayesinde tedarikçiler, müşteriler, kullanıcılar ve çalışanlar tek sistem üzerinde kolayca buluşturulur ve ortak amaç doğrultusunda işlem yapılabilir. Bu işlemler yapılırken mekan ayrımı ve cihaz ayrımı da söz konusu değildir. Her yerden ve her cihazdan internet bağlantısı ile bu işlemler kolayca yapılabilir. Artık her işlemi internet bağlantınız vasıtası ile yönetebilir; yönlendirebilirsiniz.